Telegram zihin kontrol mağdurları için bir diğer kült film: Kader Ajanları…

Zihin kontrolünün ya da ona benzer konuların belki tam eş değer, belki biraz daha ütopik şekilde ele alındığı film incelemeleriyle tekrar karşınızdayız. İlk yazımızda bilimsel ve teknik ayrıntılarıyla zihin kontrolüne epey yakın bir çizgide ilerleyen Control Factor‘u ele almıştık. Linke tıklayarak onu da okuyabilirsiniz. Bu yazımızın konusu olan film: Kader Ajanları…

Kader Ajanları neyi anlatıyor?

Aslında adı üzerinde.. Kader’in ajanları…:) İnsanların kaderlerini inşa eden, insanlar günlük hayatlarını normal sandıkları şekillerde yaşarken geleceklerini değiştirip yönlendiren, birbirleriyle tanıştıran gizli bir oluşum.. Hikayemiz telegram zihin kontrolünden biraz daha farklı dolayısıyla.. Ne yönlerden farklı? Şöyle…

Öncelikle Kader Ajanları’nın üyeleri insan değil. İnsan görünümlüler ama farklı bir türler. Binlerce yıl yaşayabiliyorlar. Kendilerine has bir giyimleri mizaçları, işlerini gördükleri bir defter, vs. var. Hepsinin kullandığı bir şapka var, o şapkayı kullanarak kapılardan geçiyorlar ve bir mekandan başka bir mekana, başka bir zamana atlayabiliyorlar. Böyle bir güruh… Dolayısıyla yapımcının ve senaristin hayal ürünü olan, belki de kim bilir fark ettiği ve araştırdığı bir zihin kontrolünün sanatçı yaratıcılığıyla harmanlanması olan bir form aracılığıyla daha ütopik olarak anlatılıyorlar.

Bir diğer farklı oldukları nokta ise insanların geleceklerini yönlendirme şekilleri: Şöyle; öncelikle Kader Ajanları sahada aktif görev almakla birlikte bütün insanları kontrol edemiyorlar. Bazı bazı kişilere müdahale etmek için 2-3, belki daha fazla kişi birden olay yerinde bulunmaları gerekiyor. Ama bütün insanların muhtemel tercihlerine, muhtemel yönelimlerine göre geleceği tahmin eden bir sistemleri var. Yani kontrol ettikleri zaman sistemden en güncel bilgiyi alıp sonra müdahale edebiliyorlar. Bu yönüyle telegram zihin kontrolcülerin kullandığı yapay zekalı sisteme çok benziyorlar. Ha bir de; insanların fikirlerini değiştirebiliyorlar çok gerekli olursa.. Zihin kontrolüyle ilgili yazılarımızda milyarlarca insana uygulanmasını sağlayan şeyin ultra ultra yüksek teknolojili yapay zekalar olduğunu söylemiştik…

Filmimize dönelim… Zihin kontrolüne benzemeyen bir diğer yönü de Kader Ajanları’nın müdahalelerini insani yöntemlerle yapmaları. Birazdan konusunu anlatınca da anlayacaksınız. Nedir bu mesela? Mesela bir kişinin diğer bir kişiyle tanışmasını sağlamak istiyorlarsa bunu elektromanyetik telkinlerle yapmıyorlar. Elektromanyetik telkin, hipnoz diye bir şey yok yani… Sadece bazı hafıza silme yöntemleri var. Ortam temizleme falan… Gerekirse tanışmak istedikleri iki kişinin bulundukları ortamdaki garip insan oluyorlar ve iki kişiyi orada doğaçlama bir olay yaratarak tanıştırıyorlar ve sonra ortadan kayboluyorlar. Birinin işe geç kalmasını istiyorlarsa onu bir aksilik çıkartmak suretiyle engelliyorlar gibi… Ha bir de; bu insani müdahaleleri; tıpkı Kaos Teorisinde anlatılan “Okyanustaki bir kelebeğin kanat çırpışının Amerika’da bir kasırgaya sebep olabileceği”ne dayanan Kelebek Etkisindeki gibi son derece detaylı hesaplamalara dayanarak hiç dikkat çekmeyecek yöntemlerle yapıyorlar. Mesela filmde bir sahnede yapılan hesaplamalara göre; başrol oyuncusunun saat 7:05 otobüsüne yetişmemesi gerekiyor. Çünkü saat 7:05 otobüsünde kesinlikle karşılaşmaması gereken kadın var ve tanışırlarsa birbirlerine aşık olacaklar, her şey mahvolacak.. Bu görevi gerçekleştirmek için bir Kader Ajanı; hedef kişi parktan geçinceye kadar bankta oturup bekliyor, tam yanından geçerken kazara olmuş gibi üzerine kahveyi dökmüş gibi yapıyor. Böylece hedef kişi saat 7:05 otobüsü yerine 7:15 otobüsüne biniyor, gibi…

Kader Ajanları’nın konusu

David Norris; Amerika’da son derece başarılı bir senato adayıdır. Film seçim arefesinde başlar ve seçimi varoşlardan gelen David Norris’in kazanacağına kesin gözle bakılmaktadır. David Norris hayatına ve stresli dönemece her şeyden habersiz bir şekilde devam etmektedir. Bu esnada Elise adlı bir kızla tanışır. Kıza aşık olur. İşlerini boşlamaya başlar… Filmin başladığı bu sahne aslında Kader Ajanlarını tanıtan kısımdır.

Az önce bankta bekleyen Kader Ajanı’ndan bahsetmiştik ya. İşte, film bu ajanın bankta Norris’i üzerine kahve dökmek üzere beklerken uyuyakalmasıyla başlıyor. Görevi Norris’in Elise ile karşılaşmasını engellemekti. Ama uyuyakaldı ve David saat 7:05 otobüsüne yetişti, Elise ile tanıştı, harika bir uyumları oldu bile… Şimdi Kader Ajanlarının yapması gereken şey bu hatayı telafi etmektir. Çünkü bu çift yakınlaşmaya devam ederse evlenecekler, tüm ideallerini boşverecekler ve bütün kader çizgisi berbar olacaktır.

Ama David Norris  pek beklendiği gibi bir tip çıkmıyor. Kader Ajanlarıyla hiç de hesaba katılamayacak derecede bir mücadeleye girişiyor. Tüm engellemelere rağmen Elise’in başka bir şehirdeki numarasını bulmayı başarıyor, Kader Ajanlarından birinin şapkasını çalıp kapılardan geçerek zaman-mekan yolculuğu yapıyor, vs. vs. Bunun sonucunda da Kader Ajanlarının “Başkan” denilen liderlerini müdahale etmek zorunda bırakan bir kriz ortaya çıkıyor. Ayrıca bir sorun daha var: Kader ajanlarıyla son derece yakın bir temas kurduğu ve kendisiyle Kader Ajanlarının binlerce yıldır yaşadığı, nasıl çalıştıkları gibi yöntemler hakkında gayet ayrıntılı sohbetler edildiği için bir şekilde hafızasının silinmesi gerekmektedir..

Peki neden Kader Ajanları normal seviyede ilgilendikleri milyonlarca insan yerine bu ikiliyle özellikle ilgileniyorlar? Bunu filmde “Bazı insanların kararlarındaki en ufak bir değişiklik, milyonlarca insanın yaşantısını kökten dğeiştirebilir.” gibi bir replikle açıklıyorlar. En başta söylediğimiz gibi David Norris son derece dinamik ve zeki bir senato adayıdır ve Kader Ajanlarının senaryosuna göre senatör olarak seçilecek, 20 yıl sonraki ABD Başkanı olacaktır. Takdir edersiniz ki ABD Başkanının planlanandan farklı biri olması çok, ama çok şeyi bozar… Aşık olduğu kız Elise mi?… O da David ile tanışıp evlenmemesi halinde dünyanın en iyi, en başarılı kareograflarından biri olacaktır… Yani bu ikili, kariyerlerindeki başarıyı göstermelerini isteyen Kader Ajanlarının planlarının gerçekleşmesi için kesinlikle ama kesinlikle karşılaşmamalıdır. Olay bu…

Filmden notlar:

Dediğim gibi film biraz ütopik ögelere dayansa da, işleyiş itibariyle zihin kontrolünü en iyi anlatan filmlerden biri. Dolayısıyla EĞER MAĞDURSANIZ YA DA ZİHİN KONTROLÜNÜ ARAŞTIRAN BİRİYSENİZ MUTLAKA KADER AJANLARINI İZLEMELİSİNİZ. GERÇEK ZİHİN KONTROLÜNÜ HAYAL ETMEK İÇİN O AJANLAR, İNSANİ MÜDAHALELER YERİNE ELEKTROMANYETİK SİNYALLERİ, YAPAY ZEKAYI KOYUN YETERLİ... SİZLERE ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ DÜZEN BUNDAN İBARET..

Filmdeki pek çok sahnede, özellikle Kader Ajanlarıyla karşılaşılan kısımlarda o kibirli, tepeden bakan, ağzından salyalar akara insanların mahremine göz diken, süper ego kurbanı, ‘görev’ maskesi altında, basit bir aklın alamayacağı plan tripleriyle insanları kafasına göre öldüren, kaza yaptırtan, savaşlar çıkartan, tanrı kompleksli istihbaratçı profilini rahatlıkla görebiliyorsunuz. İnsanlığa müdahale edip ileri taşımak yerine izleyip sınav yapan o meşhur anlaşılmaz, karmaşık planları yüzünden her şeyi izlemekle yetinen, bütün teknolojileri, bütün ileriye yönelik faaliyetleri kendine saklayan lanet oluşumlardan olduğu ortaya çıkıyor Kader Ajanlarının.. Film apaçık bir şekilde gizliliği suistimal ederek dünyada yuvalanmakta olan birtakım gizli oluşumları işaret ediyor. Bunlardan hareketle sanatsal bir senaryo yaratıyor.

Filmin son sahnelerinde özellikle, zihin kontrol mağdurlarına yapılan işkencelerle son derece benzeşen şeyler bulacaksınız.

Zihin kontrolünden ayrı olarak filmde aslında dikkat çekilen bir husus daha var. Onu da şöyle açıklayabiliriz:

-Bazı yönlerden o kariyerci, maneviyatı ve duyguları öldüren, başarı odaklı kapitalist yaşantıyla “mutluluk” arasındaki çatışmayı da anlatıyor. Aşkımız, sevgimiz için vazgeçtiğimiz bireysel hayaller midir bizi mutlu edecek olan, yoksa hayat eğer o insanla tanıştıysan onunla kök salıp ona sarılmak mı? İki seçenekten birini tercih ettiğimiz zamanki alternatif geleceği biliyor olsaydık ne olurdu?

Aşık olunca her şeyden vazgeçen, aşık olunca kendisine saçma gelen her şeyin anlamlı gelmeye başladığını fark eden, bütün emellerini elinin tersiyle itip savuran David Norris’in düşünceleri aslında çok şey anlatıyor bize hayat konusunda…

Kader Ajanları filmi hakkında

2011 yılında ABD’de yapılan film George Nolfi’nin senaristliği ve yapımcılığı ile çekilmiş. Öykü ise Philip D. Kick tarafından yazılmış. Başrolde Matt Damon ve Emily Blunt var. Filmin orjinal ismi “The Adjustment Bureau”. iMdB’den 7,1 almış film.

Kalitesi son derece sürükleyici ve harika. Yer yer komik, mağdur olmanız ve yaşantınızla özdeşleştirmeniz sebebiyle bazı bazı sinir bozucu..:) Seveceksiniz filmi, iyi seyirler… Fragmanı da bizden olsun.. İzleyenler yorumlamayı ihmal etmesin.

 

 

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

2 Comments

  1. Çok ilginç ama filmin sonunda çatısına çıktıkları binanın hangisi olduğunu biliyor musunuz ?
    Rockefeller’ın binası şu meşhur ailelerden birisi olan hani !
    Subliminalln dibini bulmuşlar.

  2. bunu izledim ve cok etkilendim yazdıklarını okudum ben bu kadarini bilmiyorum ama bazen boyle hissediyorum ve kesinlikle suan yazacagimi unutmam normal mi

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*