Siber istihbarat nedir? Nasıl çalışır?

Elektronik cihazların ve bilgisayarların hayatımızın her köşesine yerleştiğinden beri “siber“, “siber istihbarat“, “siber güvenlik” gibi kelimeleri hepimiz duyar olduk. Eh; bu da akıllı telefonlarıyla selfie çekip Facebook’ta takılmaktan başka bir uğraşı olmayan sıradan vatandaşları ile siber istihbarata aşina bir hale getirdi. Hem fırsatçı siber korsanlar (siyah hacker da deniyor sanırım), hem de önüne geleni hobi olarak dinleyen ve dinlediği insanlara psikolojik tacizde bulunmak suretiyle vatanı cansiperane savunan siber istihbaratçılar sağolsun… Aslında bunların ikisi birbirinden o kadar bağımsız kavramlar da değildir ya, şimdilik fazla deşmeyelim. Sadece; istihbarata mecburen hizmet eden pek çok kişinin sabıkalı muhbirlerden oluştuğunu ve bir polisle bir katilin beyin yapısının aşağı yukarı aynı olduğunu bilin yeter….

Konumuza dönecek olursak sorumuzu soralım: Siber istihbarat ne demektir? Hoş cevabı verdik zaten ama olsun… İtiraf ediyorum hit çekmek için yazdım bu yazıyı.. Ama olsun, her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır…

Siber istihbarat ne demektir?

Şimdi sevgili okurlar… Siber kelimesi genelde interneti ve sanal ortamları tarif etse de elektronik/sayısal bütün veri kaynaklarını ifade eder. “Siber istihbarat” dediğimiz zaman da söz konusu platformlar üzerinde yürütülen istihbarat faaliyetlerini tarif etmiş oluyoruz. Peki sizlere cevabı çok zor bir soru sorayım: Hedef bir PC’den veya telefondan bilgi alabilmek için ne yapmamız gerekir? Tabii ki hacker’lık… Dolayısıyla “siber istihbarat” ve “hacker” kavramları bir arada öğrenmeniz gereken kavramlardır. Bugün “hacker” kelimesi kötü amaçlı bilgisayar korsanlığı yapanlar için kullanılıyor sadece. Ama devlet güvenliği için çalışan, tamamen iyi niyetli bir siber personel de teknik olarak bir “hacker”dır.

Tabii şimdi siber istihbarat her geçen gün daha detaylı bir hale geldiği için hakkında yazılıp çizilenler de artmaktadır. Mesela büyük devletlerin devasa bütçeler ayırdıkları siber istihbarat masalarının tek yaptığı şey milletin bilgisayarını hacklemek, yazışmalarına ulaşıp bilgisayarındaki çocuk pornolarını bulmak, mahrem kalması gereken telefon konuşmalarını ifşa etmek değildir. Sanal platformlarda yürüttüğü mücadele ile siber istihbarat; yurt içindeki suç şebeklerine karşı yapılacak hamlelerde ya da yurt dışından gelebilecek siber saldırılarda çok önemli rol oynar. Fiziksel saldırılarda da karşı tarafın savaşma gücünü düşürebilmek açısından siber istihbarat kilit rol oynamaktadır. Aynı şekilde savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve olası hack girişimlerinin engellenmesi de siber istihbaratın görevleri arasındadır. Ki bu da siber güvenlik kavramını doğurur.

Dolayısıyla siber istihbarat; işe gönül veren kişinin 7/24 teyakkuza dayanıklı olmasını, istihbari becerilerle birlikte yüksek sayısal zekaya sahip olmasını gerektiren bir alandır. Şöyle uzaktan bakıp tahmin ediyorum da: Bir siber istihbaratçının yetişmesi gerçekten kolay olmasa gerek…

Ülkemizdeki siber güvenlik hakkında

Aslında bu konuya önümüzdeki yazılarda giriş yapacaktım ama asıl amacıma bir ısınma yapayım dedim.

Türkiye’nin siber güvenliği yurt dışı saldırılarına karşı ne kadar etkilidir? Yurt içindeki organize suçlara karşı ne derece mücadele veriyorlardır bilinmez. Ama kesin olan bir şey varsa; Türkiye’nin siber istihbaratında aşırı bir hareket özgürlüğü bulan, prosedürleri uygulamaya gerek duymadan istediği telefona, bilgisayara istediği biçimde erişen, devletin kıymetli kaynağını kişisel çıkarları için harcayan bir çetenin yuvalandığıdır.

Halkın güvenini kazanmak ve halkın iyiliğini düşündüğünü göstermek adına illegal dinlemelerin, görevi kötüye kullanmanın yasal düzenlemeler aracılığıyla bir adının konması gerektiğidir. Herkesin neye hakkı olup neye karışmaması gerektiği konusunda terbiye edilmesi şarttır. Tarihteki pek çok kuruluş-yükseliş-çöküş şemasındaki hataları incelediğimiz zaman; Türkiye’nin siber istihbaratında yuvalanan bu ergenliği atlamamış kişilerin ama 1 yıl, ama 5 yıl, ama 10 yıl sonra büyük bir skandala sebebiyet vereceklerini şimdiden görebilmek zor değildir. Ne kadar uzun süre geçerse kendi mikroplarını bütün teşkilata o kadar bulaştıracaklarını da söylemeye gerek yoktur. Gerçek organize suçlara ve yurt dışı siber saldırılara karşı ne kadar etkili mücadele vereceklerini kestirmek ise hiç zor değildir.

Son yazdığım paragraf; ilerleyen yazılarımın çıkış noktasını oluşturacaktır. Mücadelesinde yemin etmiş bir Telegram kobayı olarak insanların içi boş tanımlar yerine hak ve hürriyetleri hususunda bilgilenmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere…

 

BİRİNCİ YAZI: ESKİ DOST, SİBER TACİZLER VE ZİHİN KONTROLÜNÜN AYAK SESLERİ

İKİNCİ YAZI: ZİHİN KONTROLÜNÜ NASIL FARK ETTİM? TÜM İNSANLARA UYGULANDIĞINI NASIL GÖZLEMLEDİM?

About Feyyaz Yükselci 60 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*