Siber güvenlik kavramını paramparça eden adam: Kevin Mitnick

NOT: Kevin Mitnick ve işlediği tüm suçlar büyük şirket veritabanlarının, derin istihbari makamların söz konusu olduğu üst düzey bir siber dosyadır. Bizim amaç belledigimiz etikle, yani halkın yaşantısını, mahremini korumaya yönelik yaklaşımla alakası yoktur. Yazımızın amacı tamamen genel kültürdür.


Siber güvenlik konusuyla yakından ilgiliyseniz, kayıtlara geçmiş bazı efsanevi bilgisayar korsanları hakkında da bilgilisinizdir. Sonradan ortaya çıkan bazı genç hackerlar dışında birçoğu ilk bilgisayar korsanlarıdır. Dolayısıyla “Siber güvenlik” kavramının ortaya çıkmasının, yani siber ağların hırsızlık yapılabilecek yerler olduklarının fark edilmesinde büyük rolleri olmuştur.

Aslına bakacak olursanız ağır suçlu olan bazıları dışında pek çoğu cezalarını çektikten sonra rahat bir hayat sürmeye devam etmişlerdir. Eski yazılarımdan biri olan “Siber istihbarat nedir?” de bahsetmiştim ya; günümüzdeki pek çok siber güvenlik uzmanı, aynı zamanda eskilerden kalan bir siber korsanlık geçmişine de sahiptir diye. İşte, yazımızda bahsedeceğimiz Kevin Mitnick de aynı hesap. İşlediği federal suçlardan dolayı çektiği hapis cezasından sonra şirketlere siber güvenlik danışmanlığı yapmaya başlamıştır. Dürüst olmak gerekirse sizi hırsızlara karşı en iyi savunacak kişi, ıslah olmuş bir hırsızdır zaten. Peki Kevin Mitnick’in çocukluk ve gençlik yılları nasıl geçmiştir? Ne olmuş da bu yola sapmıştır? Biraz genel kültür olması açısından böyle bir yazı hazırlayayım dedik:

Kevin Mitnick kimdir?

Tam adı Kevin David Mitnick olan bu şahıs; 6 Ağustos 1963 yılında dünyaya gelmiştir. Yani günümüzde 54 yaşına basmak üzeredir.

Çocukluk ve ergenlik yılları itibariyle Mitnick bir Los Angeles çocuğudur. Yahudi asıllı bir ailenin erkek çocuğu olarak hayatının ilk yıllarını sıradan bir ilköğretim macerasıyla tamamlamıştır. Daha sonra da James Monroe Lisesi’nde orta öğretime başlamış ve burada bitirmiştir.

Mitnick’in çocukluk dönemi olağan seyrinde geçmiştir dedik ama bu ancak 13 yaşına kadar sürmüştür. Normal bir insanın liseye yeni başladığı, cinsi duygularının farkına varıp hayatı algılamaya çalıştığı yaşlarda Kevin; çoktan sosyal mühendislik yoluyla çeşitli sızmalara başlamıştır bile. .. Çöplerden bulduğu kullanılabilir eşyalar ve o ileri seviye ikna ediciliği sayesinde bir otobüs şoförünü okul projesi için otobüsle her yere gidebilme yetkisi almaya ikna etmiştir. Yaptığı bu kandırmaca ile koca Los Angeles sokaklarında hiçbir ücret ödemeden elindeki tek bir otobüs kartıyla dolaşmayı başarmıştır. Bu; Mitnick’in kayıtlara geçen ilk sızmasıdır. Çocuk yaşlarında da bu sosyopatlığını belli eden olaylar olmuşsa da bilmiyoruz.

Onu bilgisayar korsanı yapan eğitim temelini de Los Angeles Pierce Universitesi’nde ve Güney Kaliforniya Üniversitesinde almıştır. Fakat bu sızma yeteneğini bilgisayar ve ağlar üzerinde kullanışı üniversite mezuniyetinden çok daha erken yaşlarda başlamıştır.

Sadece 16 yaşındayken Digital Equipment Corporation (DEC) adlı bir şirketin bilgisayarlarına sızmıştır. O zamanlar şirketin geliştirdiği RSTS/E işletim sistemine dair tüm bilgileri kopyalamıştır. Mitnick bu girişi arkadaşının kullanıcı adları ve şifrelere dair bilgi yardımıyla yapmıştır. Zaten Kevin Mitnick’in sonradan kendisinin de söylediği gibi başarılı korsanlıklarının çoğu sosyal mühendislik yeteneği sayesinde olmuştur. Yani öyle PC başında kodlarla harikalar yaratan zeki ama asosyal bir tip değildir.

Ama henüz 16 yaşındayken işlediği bu suçtan o kadar kolay kurtulamamıştır. Daha sonraki yıllarında bilgisayarlar ve ağ sistemleriyle geçirdiği bazı aktivitelerin de sonucunda 1988 yılında, 25 yaşındayken ilk tutuklanmasını almıştır. 1 yıl hapis cezasından sonra 3 yıl şartlı tahliyeyle yaşayan  Mitnick; şartlı tahliyesi biter bitmez yine aynı huylarına devam etmiştir. Bu tutuklanmasından sonra yapacaklarıyla Mitnick; FBI’ın korkulu rüyalarından biri olmuştur. Neyse ki bu kadar zeki ve becerikli bir suçlu terörist değil, büyük şirketlerin sistemlerine sizmaktan zevk alan bir sosyopat olmuştur.

Şartlı tahliyesinin bitmesine az bir zaman kala Kevin Mitnick kendini tutamamış, Pacific Belli şirketinin sesli mesaj bilgisayarlarına sızmış ve tüm bilgileri elde etmiştir. İşlediği bu suçtan sonra hakkında tutuklama kararı çıkmış ve Mitnick; 2,5 yıl firari olarak yaşamıştır.

ABD Adalet Bakanlığı’nın belirttiğine göre Mitnick; firari olduğu dönemde düzinelerce PC’ye sızmış, sayısız kullanıcı adı ve şifre elde ederek birçok sistemdeki gizli bilgilere erişmiş, ülkenin en büyük telefon şebekelerini kopyalayıp yerini gizlemeyi başarmıştır.

Fakat bu firari dönemin keyifli zamanları çok uzun sürmemiştir. 1995 yılında FBI tarafından titizlikle düzenlenen bir operasyon sonucu tutuklanmış, kopyaladığı, ele geçirdiği, zarar verdiği tüm bilgisayar ve telefon verileriyle suç üstü olarak yakalanmıştır.

Çıkarıldığı mahkemede Mitnick; telefon korsanlığı, gizli ağlara izinsiz giriş, iletişim cihazlarını manipüle etmek, federal bir bilgisayarı hacklemek ve birine zarar vermek suçlarından 46 ay hapis cezası almıştır. 2009 yılında da 2 yıllık şartlı tahliye süreciyle beraber hapsi sona ermiştir.

Mitnick hapis yattığı süre boyunca da federal yetkilileri özgür ortamında olduğu kadar meşgul etmiştir. İlgili makamlar onun “Ankesörlü telefona yapacağı bir fisıldamayla bile nükleer savaş çıkarabilecek biri” olduğunu düşündükleri için hapis hayatı boyunca güvenlik önlemlerini üst seviyede tutmuşlardır.

Hapisten çıktıktan sonra Kevin Mitnick; 2003 yılında şartlı tahliyesini de sorunsuz bir şekilde bitirmiştir. Aslında hapis sonrası hayatı diğer suçlular gibi perişan durumda olmasa da Mitnick için çok önemli bir sorun vardır: Ev telefonu haricinde iletişim cihazlarına ve internete erişimi yasaklanmıştır. Daha sonra başlattığı hukuki mücadele sonucunda bu özgürlüğünü de geri kazanmıştır.

Federal makamlar aynı yıllar civarında Mitnick’in ıslah olduğuna ikna olmuşlar, iletişim ve internet konusunda yapılan kısıtlamaları kaldırmışlardır. Günümüzde “Mitnick Güvenlik Danışmanlığı” adlı şirketinde siber güvenlik konusunda danışmanlık hizmeti vermekte, federal suçlu olmasına sebep olan becerilerini bu yönde kullanmaktadır. Ayrıca Kevin Mitnick; hapis hayatı boyunca onunla ilgili yazılan tüm kitaplar ve çekilen tüm filmlerden kar payı almaya hak kazanmıştır. Yani Mitnick için 5 yıllık hapis süreci sadece dışarıdan ve bilgisayarlardan uzak kaldığı bir süreç olmuş, sonrasında prestijinden ve hayat standartlarından pek bir şey kaybetmemiştir.

Günümüzde de bu zeki ama yaramaz çocuk ruhlu amcamız hayatına aynı şekilde devam etmektedir.

 

 

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*