Psikolojik savaş ve propaganda: Propaganda türleri, propagandada başarılı olmanın esasları

Geçtiğimiz yazımızda “Propganda nedir? Propaganda nasıl yapılır? Propaganda çeşitleri nelerdir?” gibi sorulara cevap niteliğinde olan bilgileri  “Psikolojik Savaş’ın Temel Direği: Propaganda Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” başlığıyla paylaşmıştık. Telegram zihin kontrol mağdurlarına toplum üzerinde her gün iyi ya da kötü yönde uygulanan kitle ve algı Yönetiminin, psikolojik harekatın, üzerimizde dönen psikolojik savaşların hakkında bir deneme sunmuştuk.

Yazının içeriğinde Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Psikolojik Savaş” adlı eserinden de alıntılar yaparak Propaganda’nın resmi tanımı ve türevi bilgileri vermiş; sonrasında da “Beyaz Propaganda, Gri Propaganda ve Kara Propaganda” denen üç temel çeşide odaklanmıştık.

Bunlardan Kara Propaganda’nın içlerinden en zararlı, en riskli yöntem olduğuna ve mutlaka ama mutlaka ya kullanana ya hedef kişiye zarar verecek nitelikte olan yalan dolu, sahte bilgilere dayanan, günahkar bir propaganda çeşidi olduğunu söylemiştik.

Bu yazımızda da başlıktan anlaşılacağı üzere psikolojik savaşta çok ama çok önemli bir yeri olan propaganda kavramını irdelemeye, iyi bir propagandanın nasıl yapılması gerektiğine ve çeşitlerine değinmeye devam edeceğiz….


PROPAGANDANIN BAŞARISI

1) Propaganda yapanın yeteneği

2) Psikolojik etüdün iyi yapılması

3) Propagandayı kabul edecek toplumun özellikleri

 

Bu üç özelliğin güzelce analiz edilmesi bir propagandanın başarısını çeşidi ve amacı ne olursa olsun en çok etkileyen durumlardan biridir.

“Propagandayı yapan kişi; usta, enerjik, sistematik çalışabilen biri olmalıdır. Propagandayı devamlı ve metodolojik biçimde uygulayacak beceri ve birikime sahip olmalıdır. Yanlış yapılan propaganda, yapanın eline ayağına dolaşır. Yanlış propagandaya kapılmak veya kapılmamak muhattabın bilgisine, bilinçli ve sorgulayıcı yaklaşımına, aynı zamanda kültürel seviyesine bağlıdır.”

“Yalanın ve paranın önemli bir değer olduğu günümüz dünyasında, insanlar arasındaki güven bağı zayıfladı. Herkes her şeyi sorgulamaya başladı. Komplo teorileri artık kahvelerde bile konuşuluyor. Böyle ortamlarda propaganda antagonist yani ters yapılır. Komplo teorisi heveslilerinin hoşuna giden senaryolar servise sunulur.”

PROPAGANDANIN KULLANILIŞ BAKIMINDAN TÜRLERİ

1) Stratejik Propaganda (Beyin Yıkama)

Uzun vadeli ve kıtalar arasıdır. Erken başlanmalıdır ve hiç ara verilmemelidir. Zihin ve hafıza konularının inceliklerinden faydalanır. İyi bir konu seçip, onu çekici hale getirip ısrarla tekrar etmek anlamına gelir. Halk kitlelerinin daima inanmak istediklerine ve ihtiyaçlarına hitap eder.

2) Taktik Propaganda

Stratejinin kısa vadeli halidir. Genelde savaşlarda kullanılır. Tespit edilen  bir zafiyet sürekli yapılan hücumlarla genişletilir. Tıpkı kaledeki gediğin sürekli dövülmesi ve surun yıkılması gibi aynı zaafa hücum edilir.

3) İşgal Propagandası

İdari propaganda veya takviye edici propaganda da denir. Yeniden teşkilatlanma ve işgal edilen yerlerde itaati sağlama amaçlanır.

İşgal güçlerine karşı gelişen kin ve nefreti dağıtmak için, araçlara yerleştirilen hoparlörlerle rahatlatıcı mesajlar verilir.

Araçları radyo, hoparlör, el ilanları, beyannameler, afişler, hediyeler, pankartlar, TV, gazete, tiyatro gibi iletişim araçlarıdır.

İlk işgal olunan bölge halkına iyi davranılırsa diğer işgaller daha az dirençle karşılanır.

4) Karşı Propaganda

Düşman propagandasının yalan olduğunu kanıtlamaya yönelik yapılan karşı propagandadır.

a)Erken karşı propaganda: Karşı tarafın kullanacağı sezilen konular ele alınır.

b)Doğrudan karşı propaganda: Düşman propagandasına fazla önem verdiğinizi hissettirerek tamamen reddetmektir. Riski, çelişkiye düşmek ve tekrar olayı yaşatmaktır.

c)Dolaylı karşı propaganda: Düşman propagandasına önem vermediğimizi sezdirerek ima yoluyla reddetmektir.

ç)Hedef şaşırtan karşı propaganda: Dikkat başka yöne ve propagandist tarafından iyi bilinen konulara yöneltilir.

Kaynak: Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikolojik Savaş


Telegram zihin kontrol mağdurları; elektromanyetik dalgalarla beraber maruz kaldıkları zihin kontrolünün etkisini azaltabilmek adına psikolojik savaş ve propaganda, bunların türevleri konularda bilgilenmeli, “Zihin kontrolünden nasıl kurtulunur?” sorusuna cevap vererek bunu günlük hayatlarında uygulamalıdır.

Ayrıca; telegram zihin kontrol mağduru olmayan, siteye tesadüfen ulaşan, sadece araştırmacı olan arkadaşlar lütfen elektromanyetik zihin kontrolü hakkında da farkındalık edinmeyi ve böyle bir meselenin varlığını çevremize yaymayı ihmal etmeyelim. Teşekkürler, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

 

BİRİNCİ YAZI: ESKİ DOST, SİBER TACİZLER VE ZİHİN KONTROLÜNÜN AYAK SESLERİ

İKİNCİ YAZI: ZİHİN KONTROLÜNÜ NASIL FARK ETTİM? TÜM İNSANLARA UYGULANDIĞINI NASIL GÖZLEMLEDİM?

About Feyyaz Yükselci 60 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*