Psikolojik Savaş ve propaganda: İyi bir propagandanın sahip olması gereken özellikler nelerdir?

İlk yazımızdan sonra bu yazıya da “İyi bir propaganda nasıl yapılır? Yapılan propagandanın sonuç vermesi için nelere dikkat edilmelidir? Propaganda yaparken nelere dikkat edilmelidir?” gibi sorulara cevap vereceğiz. Psikolojik savaş ve propaganda esaslarına değinirken daha önce şu iki yazıyı kaleme almıştık:

Bunlar haricinde “Psikolojik Harekat” veya “Kitle ve Algı Yönetimi” kategorilerine de göz atabilir, buralarda kaleme alınan deneme niteliğindeki diğer yazıları da okuyabilirsiniz. Özellikle telegram zihin kontrol mağduru iseniz sizin için çok faydalı bilgiler olacaktır hepsi… okuduktan sonra yorumsuz bırakmamanız da tercihimizdir tabi…


PROPAGANDA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

“Düşmanın nelere inanacağı, ne tür engeller içerisinde olduğu önceden istihbar edilmelidir. Düşmanla alay etmemeli ama zaafları anlatılmalıdır. ”

Kullanılan kelimenin yumuşaklığı, ikna edici ses tonu sonuç almada çok önemlidir.”

Neden savaşacağı konusunda inancı olmayan kişi, savaş ideolojisine sahip değildir. Böyle kişiler, psikolojik savaşta kolayca bezginliğe ve vazgeçmeye maruz kalırlar. Fedakarlık duygusu taşımayan bir asker savaşmaz. Önce kendi çıkarını düşünen asker, riske girmez. Savaş stres reaksiyonları, savaş ideolojisi olmayan ve inanmadığı savaşa giren askerlerde oluşur. Bir ordunun savaşma gücünü en çok zayıflatan yaralanmalar, psikolojik savaş zayiatıdır.

GİZLİ, SİNSİ EMELLERİ BİLEN DÜŞMANI VE YÖNTEMLERİNİ TANIYAN İNSAN; CASUSLUK, KARŞI PROPAGANDA VE KARIŞTIRICILIK ŞEKLİNDEKİ PSİKOLOJİK SAVAŞ YOLLARINA KARŞI DAHA DİRENÇLİ OLUR.” (Özellikle zihin kontrol mağdurlarının dikkatine)

“Bir toplumda casusluk, propaganda ve karıştırıcılık faaliyetleri ile halk-ordu arasında güven, sevgi, saygı bağı zayıflatılmışsa psikolojik savaş amacına ulaşmıştır. Toplum ve ordu arasında sorun varsa, düşman güçler bunu çok iyi kullanacaktır. Toplumun kendi içindeki ihtilaflarda, ordunun taraflarından birisini tuttuğu hissini uyandırmak, karıştırıcı faaliyetlerin en önemli amacıdır. Ordu-halk işbirliği psikolojik savaşa karşı koymak için çok önemlidir.”

Propagandanın bazı özellikleri

1)Dikkat çekmelidir: Planlaması yapılan propagandanın dikkat çekici olması için sade ve kısa olması önemlidir. Öz ve kısa fikirler, dinleyici üzerinde “Her şeyi anlayabiliyorum.” duygusu uyandırır. Hedef kitlenin sosyal düzeyine ve inançlarına uygun kelimeler seçilmelidir.

2) Beden dili kullanılmalıdır

3) İlgi uyandırmalıdır

4) İstek uyandırmalıdır.

5) Evrensel değerlerin kabul edildiği vurgulanmalıdır

6) “Başka çözüm yok” duygusu uyandırılmalıdır

7) Ucu açık sorular sorulmalıdır

8) Esprilerle belirli fikirler telkin edilir.

9) Dikkat, ilgi, istek olmalıdır

10) İnternet taarruzu: İleri teknolojiyi kullanan gruplar organize çalışarak aynı anda 100.000 e-posta göndererek fikirleri üzerine dikkat, ilgi ve istek uyandırabiliyor.

Fikrine güvenmeyen ve elinde silahı olan tarafa karşı yapılacak en doğru psikolojik savaş, fikrine güvenen insanların kendi fikirlerini ısrarla ve sabırla, demokratik yöntemlerle anlatmasıdır.”

“Toplumu bunalıma sok, sonra kurtar ve kendine bağla.”

Kaynak: Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikolojik Savaş


Telegram zihin kontrol mağdurları, lütfen okuduğumuz yazılar doğrultusunda hayatımızı pekiştirmeyi, zihin kontrolüne karşı bir farkındalık oluşturmayı ihmal etmeyelim. Çevremizde ve kitle iletişim araçlarında bize karşı yaptıkları propagandaya karşı savunma geliştirelim.

Telegram zihin kontrol mağduru olmayan fakat tesadüfen siteye rastlayan arkadaşlar da lütfen konu hakkında bilgilenelim. Komplo teorisiymiş, yalanmış dolanmış gibi düşünmeyelim. Herkesi bekleyen yegane felaketin telegram zihin kontrolü olduğunu bilelim.

 

 

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*