Psikolojik harekatın amacı nedir?

Psikolojik harekat; kitleler üzerinde istenen duyguları uyandırmak için kullanılan yöntemlerin başında gelir. Genellikle algı yönetimi, psikolojik harekat, algı operasyonu gibi kavramlar aynı cümle içinde kullanılsa da uygulama şekli yönünden birbirinden farklılık gösterirler. Bunun sebeplerini daha önce anlatmıştık. Algı yönetiminin ne şekilde yapıldığından ve amaçlarından tutun da, psikolojik harekatın temel kaynağının neler olduğuna kadar… Sonuç olarak da demiştik ki; algı yönetimi, yıllarca sürecek bir plan olarak, yeni bir toplum inşa etmeyi, toplum mühendisliğini barındırırken; psikolojik harekat daha çok anlık tepkilere, refleks niteliğinde karşılıklara yol açan manipülasyonlara dayanır. Dolayısıyla; algı yönetiminin ihtiyaç duyduğu zamanlarda, insanlarda mantıklı düşünme kabiliyetini kaybettirecek psikolojik harekatların da yapıldığı olur. Ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz “Kitle ve Algı Yönetimi” ve “Psikolojik Harekat” adlı kategorilere gidebilir ya da şu temel niteliğindeki yazıları okuyabilirsiniz:

Peki; şimdi başlığımızda sorduğumuz soruya gelelim: “Bir psikolojik harekat neden yapılır?”. Zamanında hangi deli kuyuya bir taş attı ki, duygularımızla oynamak için bu insanlar milyonlarca dolar harcıyorlar? Hem sosyolojik, hem de telegramvari elektronik unsurlar için harcanan milyarlar…

Psikolojik harekat neden yapılır?

Öncelikle şunu söyleyelim, psikolojik harekatın iyi amaçla ve etik çerçevede yapılanı şimdiye kadar görülmemiştir. Tarihin gördüğü en alçakça, en şerefsizce manipülasyon yöntemlerinden biridir. Buu sadece sivillere yönelik olanı için söylüyorum. Çünkü askeri alanlarda uygulanan psikolojik harekat, askerlik kavramı ve savaşlar var olduğundan beri süregelmiştir. Türklerin savaş taktiklerinden tutun da Sun Tzu’nun Savaş Sanatı’na, Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılara yapılan taktiklere kadar her şey içerisinde bir nebze psikolojik harekat barındırır. Bir yerden sonra insan “Savaş bu…” lafını haklı görüyor. Hem zaten askerler büyük ihtimalle psikolojik saldırı ve savunma konusunda yeterince eğitilmiş personellerden oluşur.

Ama sivillere uygulanmakta olan psikolojik harekat; 21. yüzyılın kabadayılığından, pısırık külhanbeyliğinden başka bir şey değildir. Hiçbir şeyden haberi olmayan masum insanları oyuncak yerine koymaya çalışan Telegramcı zihniyetli bu hasta ruhlular; dışarıda pısırık pısırık gezip evde çoluğuna çocuğuna bağıran sahte kabadayılardan başka bir şey değildir. Hani Türk filmlerinde vardır ya öyle tipler, dışarıda kırışıksız kıyafetiyle kibarlıktan kırılır, evde atleti pijamasıyla karısını çocuğunu döver. O model işte…

Şimdi “Tamam ya amma celalleldin.” diyorsunuz belki de.. Ama sinirli cümlelerim eşliğinde söylediğim bu sözler, psikolojik harekatın amacının ta kendisidir sevgili okurlar… Askeri makamlarca uygulanan psikolojik harekatın amaçları bellidir ve her yerde yazar:

-Düşman askerinin savaşma motivasyonunu kırmayı, kazanma arzusunu yok ederek moralini bozmayı amaçlar.

Ki, eskiden psikolojik harekat ve propaganda unsurlarıyla yapılan bu saldırılar, günümüzde telegram gibi elektromanyetik yöntemlerle uzaktan rahatça yapılmaktadır.

Şimdi; gafil avlanan bir düşman askerini bir oraya bir buraya sürüklemeye çalışan psikolojik harekatın; kazandığı asgari ücretle ay sonu faturalarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen bir işçiye, zorlu projeler ve toplantılar sonrası akşam evde kendisine ve ailesine ayıracak 3-4 saati kalan genç bir mühendise, harçlığını çıkarmak için ders saatleri dışında markette kasiyerlik yapan bir öğrenciye uygulandığını düşünün. Bu adamların savaşla ne alakası var? Bu insanların kıt kanaat geçinip kendilerine ve çocuklarına iyi bir gelecek sunmaya çalışmaktan başka yaptığı ne var? Bu insanların daha çok kazanabilmek için gecelerine gündüzlerine katarak daha çok üretmekten, vatana millete hayırlı olup milli geliri yükseltmekten başka karıştığı ne halt var? Giydiğiniz takım elbiselerle, göz tarma teknolojisiyle içeri girdiğiniz kapılarla, birileri sizinle Sayınlı konuştu dedi diye kendinizi ne sanıyorsunuz siz o… evlatları?… Tam da o kabadayı örneği gibisiniz. Gücünüz ancak kendi halkınıza yeter. Yabancı kurumlardaki hemcinslerinizle girdiğiniz pozisyonları bol bol zihnimde canlandırıyorum zaten. Görüntü geliyordur sizlere… Pısırık şerefsizler..

Psikolojik harekatın amacını açıklamak isterken bir taraftan da telegramcılara giydirdim sevgili okurlar. Lütfen kusura bakmayın. Ama biraz dağınık vaziyette de olsa bir psikolojik harekatın neden düzenlenebileceğine dair bilgi verdiğimi düşünüyorum.

O halde durumu şöyle özetleyebiliriz. Bir psikolojik harekat:

  • Ülkedeki muhalifleri baskı altına almak
  • Muhalif liderleri destekçilerinin gözünden düşürmek
  • Gücü elinde tutan, yani psikolojik harekat düzenleyenleri kiralayanlar tarafından istenmeyen görüş-düşünce gruplarını parçalamak, korku altına almak.
  • Halkı düşünülmesi istenen doğrultuda acımasızca ve şerefsizce yönlendirmek. Bunun için insanların duygularıyla, zayıf noktalarıyla, hassas kutsal değerleriyle oynamak.
  • Suni gündemler, suni korkular ve tehlikeler yaratarak insanları etik dışı yöntemlerle manipüle etmek.
  • Gerçek gündemi, psikolojik harekat düzenleyen güruhun gerçek düşüncelerini saklayıp; asgari düzeyde geçinen halkın korku içinde çaresizce yaşamalarını, hiç düşünemeyecek durumda olmalarını teminat altına almak.

gibi amaçlar taşır.


Evet sevgili okurlar. “Bir psikolojik harekat neden düzenlenir?” sorusuna benim vereceğim cevaplar bunlardır. Sizler de görüş ve yorum kısmında eklemek istediklerinizi belirtebilirsiniz. Eğer bir telegram mağduruysanız çekinmeden iletişime geçebilir ve çözümün bulunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Onun dışında unutmayın: Korkmayın, zihninize yapılanlardan dolayı sinirlerinizi bozmayın. Hesap soracağınız gün ortaya çıkacak olan kininizi ve nefretinizi kendi kendinizden bile saklayarak hayatınıza devam edin. Bir süreliğine yerleri öpmeye alışın. Sizleri seven bir diğer mağdur kardeşiniz: Feyyaz Yükselci

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*