Psikolojik harekat nasıl anlaşılır? Nasıl engellenir?

Psikolojik harekat devlet büyüklerini, hatta inanır mısınız artık şirketleri bile hayli ilgilendiren bir başlıktır. Çünkü ister terör örgütleri kötü amaçla düzenlesin, isterse toplum düzenini sağlama amacı gütsün; 2017 yılına geldiğimizde kitleleri yönlendirmenin en uygun yolları algı yönetimi ve psikolojik harekattır. Ama tabii ikisi birbirinden bazı noktalarda farklılık göstermektedir. Dilerseniz bu konuların temelini irdelediğimiz “Algı yönetimi nedir?” ve “Psikolojik harekat nedir?” adlı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyorsanız ve devletin ilgili kuruluşlarına mensup birisi değilseniz büyük ihtimalle sıradan bir insansınız. O yüzden psikolojik harekat denen içeriğin tamamını bilmeye çalışmak bizler için vakit kaybı olacaktır. Zaten psikolojik harekat düzenleyen veya savunma geliştiren yerlerde konuşulduğu iddia edilen şeyleri yazacak olursak çoğunuz “Bunlar saçma sapan komplo teorileri” diye kalkıp gidersiniz. Bizim için psikolojik harekatın nedenini ve nasılını bilmenin üç temel sebebi var:

  1. Topluma kötü amaçla uygulanıyorsa, o toplumun bir bireyi olarak bunu fark edecek birikime sahip olmak. Farkındalık yaratmak
  2. Psikolojik harekat ve algı yönetimi iyi amaçlı olsa bile etik olup olmadığını soruşturmak. İnsan yaşamını ve onurunu ihlal eden hususlara tüm yüreğimizle karşı durmak.
  3. Telegram işkencesi çekenlerin etrafında yapılan psikolojik harekat dolayısıyla; biraz olsun daha güçlü hissetmelerini sağlamak. O akıl oyunlarından kurtarmak ve yalnız olmadıklarını hissettirmek. Bu arada; mağdursanız lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin. Benimle dalga geçmeye çalışan troller de oldu. Beni onların elemanı olmakla suçlayanlar da oldu ama pisliklerin ayıklanmasıyla gerçek mağdurlar yakın zamanda birbirini bulacaktır. Bunlar zaten olacağını şu bilgi birikimimle bile tahmin edebildiğim şeylerdi.

Şimdi gelelim “Bir psikolojik harekat nasıl anlaşılır? Nasıl yapılır?” sorusuna….

Arkadaşlar; psikolojik harekatta temel faktör bir toplumun ya da bir bireyin duygularıdır. İster bir millet üzerinde uygulanıyor olsun, ister bireysel olarak taciz altında olun işin püf noktası budur. Duygular derken neleri kast ediyoruz? Milletçe veya bireyce sahip olunan hassas noktaları tabii ki.

Mesela Türk milleti. Yardımseverdir. Tarihiyle belki de başka bir milletin olmadığı kadar barışıktır. Duygusaldır. Profesyonel katı tutumlara gelemez. Bayrak ve milli değerler konusunda çok hassastır. Birçok zulme “Allah’a havale et.” diye geçiştirip aldırmazken, bayrağına yönelik bir hakarette dünyayı yakacak imanı kendinde bulabilir. Vs, vs.

Toplumsal nitelikte yapılan psikolojik harekatta da temel noktalar; yukarıda verdiğim örnekteki gibi insanların ortak hassasiyetleri olacaktır. Ülkemizin yakın tarihinde pek çok örnekte gördüğümüz gibi “Bunlar vatan haini.” “Bunlar bayrağa, milli değerlerimize saygısı yok.” gibi çamurlar en çok başvurulanlardan biridir. Tabii psikolojik harekatın sistematikliğini ve uzun vadeli olmasını düşünürsek, yukarıdaki hassasiyetlere sahip olan Türk milleti üzerinde yürütülen psikolojik harekatın temel kolonlarını da onlar oluşturacaktır.

Aynı şekilde korku… Bakınız; korku birçok insanın kabullenmek istemediği bir duygudur. Korkmadığımızın mesajını vermek için birçok zaman cesaret timsali gibi davranmayı göze alırız. Bütün risklere rağmen. Ama çok fazla cesaretin de vücudumuzun korkumuzu ört bas etmek için bizde yarattığı bir savunma olduğunu da unutmamak gerekir. Korkmakta ayıp bir şey yoktur. Korkmak; bir şeyleri kaybetme güdüsü duyduğunuzun ve bir şeylere değer verdiğinizin belirtisidir. Aksi tutuma devam ederseniz; kendi kendinize bile kabullenmek istemediğiniz bu korkular psikolojik harekatın en güçlü yakıtları haline gelir. Mesela yurdumuzda aktif veya bitirilmiş olan terör örgütlerinin hemen hepsi bazı noktalardan hareketle propaganda yapmıştır: “Sokaklar bizim. Her an her yerde bomba patlayabilir. Bizim dediklerimiz olana kadar güvende değilsiniz. Dediklerimizi yapmazsanız bayrağınız elden gider.” gibi….

Topluma yönelik bir psikolojik harekata karşı daha güçlü olmak istiyorsanız anahtar şudur: Milletçe sahip olduğunuz hassasiyetlere hakaret edildiğine, tehlikede olduklarına dair bir hava mı var etrafta? Durup bir düşünmek lazım: “Acaba gerçekten o toplumsal hassasiyetler tehlikede mi? Acaba gerçekten elden gidiyorlar mı? En önemlisi de; elden gitmemesi için yapmamız gereken şeylerden sonra bizi ne bekliyor? Bu hassasiyetlerimizi koruma kaygısıyla sakın ha bazı terör odaklarının tam da istediği şeyleri yapıyor olmayalım ?…

Telegram işkencesine maruz kalan bir kobay iseniz de hemen hemen yukarıdaki durumlar geçerli. Onların daha bireysel bazda olanını düşünebilirsiniz. Mesela hassasiyetler dedik. Bu kavram bireye indirgendiğinde bir bakıma “zayıf noktalar” halini alır. Herkesin hayatta zayıf noktaları vardır. Zayıf noktası olmayan insanla ilgili başka tanımlar yapmak gerekir. Zayıf noktalarınız en başta eşiniz ve çocuklarınız olabilir. Aileniz, sevgiliniz, manevi değerleriniz, her şey… Aynı zamanda bunlar güncel olarak etrafınızda da olabilir, eskilerden bir zayıf nokta olarak anılarınızda da olabilir. İşte telegram işkencesini katlanılmaz hale getirenlerden biri de budur. Çektiklerinizi anlayabiliyorum gibi bir demagoji yapmıyorum. Aynı şeyleri “hissediyorum”. Daha bu hafta sonu oldu aynısı.

Telegram mağduru olduğunuz zaman hem etrafınızda bulunan kutsiyetlerinize saldırırlar. Hem de hafızanıza kadar ulaşarak onları sürekli gözünüzün önüne getirirler. Onlarla ilgili kelimelerle anlatılamayacak kadar aşağılayıcı, onur kırıcı eylemlerde ve söylemlerde bulunurlar. Hem sizin zihninizde, hem de çevrenizde. Böylece işin aslından dikkatinizi çekmeye çalışarak sizi bir kısır döngüye sokmaya çalışırlar. Hayatta hiçbir zaman tam anlamıyla ileriye bakamamanızı, kendinizi onların oyuncağı gibi hissetmenizi isterler. Böylece hem onlar hakkında konuşmanızı engellemek, hem de yasa dışı deneylerine devam etmek amacındadırlar. Dolayısıyla çözüm basit, ama uygulaması çok, gerçekten çok güç: Etrafınızdaki insanların telegram etkisinde olduklarını, telegramcı ruh hastalarının size zaaflarınızı hatırlatmaya çalışmalarını görmezden geleceksiniz. Sizin kafanızı meşgul etmeye çalışmak için öne sürdükleri şeyler ne kadar tahrik edici, ne kadar aşağılayıcı ve ne kadar sindirici olursa olsun yolunuzdan şaşmayacaksınız. En önemlisi de bu davanın asla birincil meşguliyetlerinizi engellemesine izin vermeyecek, kendi mesleğinizi güzelce icra edip güzel bir hayat kuracaksınız. Bunu başarmanızda; telegramcıların cezasını alacağı günü hayal etmek yardımcı olabilir, deneyin dostlarım…

Biliyorum; bu psikolojik harekat ve çökertme operasyonu o kadar sistematik, o kadar planlı ve haincedir ki; telegram işkencesi çekmeyenlerin bunu hayal etmesi bile zordur. Ama umudunuzu yitirmeyin; telegram zihin kontrolüyle, insanlığın henüz tanımadığı bir teknikle bu işkenceyi yapanlar adalet önünde en ağır cezalarını alacak ve tarihe bir daha silinmeyecek şekilde suçlarıyla beraber işlenecekler!..


Bu yazıda söyleyeceklerim bu kadar sevgili okurlar.. Psikolojik harekatı fark edebilmek ve savunabilmek için yüzlerce sayfa kitap okumanıza, bazı terimleri bilmenize gerek yok. İhtiyacınız olan tek şey biraz soğukkanlılık, biraz da mantıklı bir gözlem. Herkes ortalıkta çeşitli korkularla fır dönerken siz şu soruları sormayı unutmayın:  “Acaba gerçekten o toplumsal hassasiyetler tehlikede mi? Acaba gerçekten elden gidiyorlar mı? En önemlisi de; elden gitmemesi için yapmamız gereken şeylerden sonra bizi ne bekliyor? Bu hassasiyetlerimizi koruma kaygısıyla sakın ha bazı terör odaklarının tam da istediği şeyleri yapıyor olmayalım ?…

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

2 Comments

  1. Zihin kontrol magduruyum 2 yıl odu sürekli salak saçma sebeblerden dolayı beni rahatsız ediyorlar quwawe defender aldım ama pek etkili olmadı bigün röportaj yapalım bildiklerimi anlatayım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*