İPhone X’in yüz tanıma teknolojisi en büyük kabusumuz olabilir mi?

İphone X ve daha nice son teknoloji ürünler piyasaya sürüldükçe insanlar bütün özellikleri hakkında hayran hayran konuşuyor. Şimdilerde gelen yüz tanıma teknolojisi, parmak izinden sonra devrime devrim katan yeni bir hizmet olarak görülüyor. Tabii bunlar bir iki yeni özellik eklenip birkaç eksikliği güncellenerek yeni model olarak piyasaya sürülen ürünler, bundan bahsetmiyoruz bile. Aynı şey görip görebileceğiniz tüm teknolojik ürünler için geçerli.

Peki; baş döndürücü hızla gelişen ve kamuya henüz açılmamış sınırlar dahilinde neler üzerinde çalışıldığı hakkında en ufak bir fikrimiz dahi yokken bu teknolojiler gerçekten de ihtiyacımız olan ve hayatımızda gerekli olan şeyler mi? Sakın ola her yere diktiğimiz otomatik makineler, kameralar, yüzleri tanıyan, konuşulan kelimelere göre analiz yapan, sosyal medya davranışlarına göre tüm filtremeleri kendi kendine yapıp kullanıcıları fişleyen yapay zekalar, yatak odamıza kadar girmiş olan dinleme ve izleme yöntemleri; yarın bir gün başımıza musallat olan, gelmiş geçmiş en büyük diktatörler olmasınlar?… Gerçi zaten telegram zihin kontrol mağduru olanlar her şeyin ne seviyeye gelmiş olduğunu biliyor da, şimdilik travmaya yol açmayalım…

Sayın Barış Özcan; Youtube’da yayınladığı videosunda İphone X ile beraber gelen yüz tanıma teknolojisinin ve daha nicelerinin aslında yol açabileceği şeylerden, kimsenin ilgilenmediği mahrem ihlalinden ve madalyonun diğer yüzünden bahsetmiş. Şimdiye kadar gördüğüm en can alıcı v en nokta atışlı eleştirilerden biri olmuş. Saygılarımı sunar, başarılarının devamını dilerim:

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*