İPhone X’in yüz tanıma teknolojisi en büyük kabusumuz olabilir mi?

İphone X ve daha nice son teknoloji ürünler piyasaya sürüldükçe insanlar bütün özellikleri hakkında hayran hayran konuşuyor. Şimdilerde gelen yüz tanıma teknolojisi, parmak izinden sonra devrime devrim katan yeni bir hizmet olarak görülüyor. Tabii bunlar bir iki yeni özellik eklenip birkaç eksikliği güncellenerek yeni model olarak piyasaya sürülen ürünler, bundan bahsetmiyoruz bile. Aynı şey görip görebileceğiniz tüm teknolojik ürünler için geçerli.

Peki; baş döndürücü hızla gelişen ve kamuya henüz açılmamış sınırlar dahilinde neler üzerinde çalışıldığı hakkında en ufak bir fikrimiz dahi yokken bu teknolojiler gerçekten de ihtiyacımız olan ve hayatımızda gerekli olan şeyler mi? Sakın ola her yere diktiğimiz otomatik makineler, kameralar, yüzleri tanıyan, konuşulan kelimelere göre analiz yapan, sosyal medya davranışlarına göre tüm filtremeleri kendi kendine yapıp kullanıcıları fişleyen yapay zekalar, yatak odamıza kadar girmiş olan dinleme ve izleme yöntemleri; yarın bir gün başımıza musallat olan, gelmiş geçmiş en büyük diktatörler olmasınlar?… Gerçi zaten telegram zihin kontrol mağduru olanlar her şeyin ne seviyeye gelmiş olduğunu biliyor da, şimdilik travmaya yol açmayalım…

Sayın Barış Özcan; Youtube’da yayınladığı videosunda İphone X ile beraber gelen yüz tanıma teknolojisinin ve daha nicelerinin aslında yol açabileceği şeylerden, kimsenin ilgilenmediği mahrem ihlalinden ve madalyonun diğer yüzünden bahsetmiş. Şimdiye kadar gördüğüm en can alıcı v en nokta atışlı eleştirilerden biri olmuş. Saygılarımı sunar, başarılarının devamını dilerim:

ELEKTROMANYETİK ZİHİN KONTROLÜ NEDEN VE KİMLERE UYGULANIR? AMACI NEDİR?

TELEGRAM ZİHİN KONTROLÜNÜ NASIL FARK EDEBİLİRİZ? BELİRTİLERİ NELERDİR?

ŞÜPHELİ SÖYLEMLERİ BULUNAN T. HAKKINDA: ZİHİN KONTROLÜ İNCİRLİK ÜSSÜNDEN Mİ UYGULANIYOR?

BİRİNCİ YAZI: ESKİ DOST, SİBER TACİZLER VE ZİHİN KONTROLÜNÜN AYAK SESLERİ

İKİNCİ YAZI: ZİHİN KONTROLÜNÜ NASIL FARK ETTİM? TÜM İNSANLARA UYGULANDIĞINI NASIL GÖZLEMLEDİM?

One Reply to “İPhone X’in yüz tanıma teknolojisi en büyük kabusumuz olabilir mi?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *