Algı yönetiminin amacı nedir?

Halkımızın ve tüm insanlığın spekülasyonlardan uzak bir şekilde ne demek olduğunu öğrenmesi gereken algı yönetimi; zihin kontrolünün çok önemli bir parçasıdır. Fakat sırf oynadığı bu rolden dolayı her algı yönetimini zihin kontrolüyle karıştırmamak gerekir. Hepsinden önce algı yönetimi, zihin kontrolüne kıyasla çok hafif kalan bir kavramdır. Neden?

Çünkü zihin kontrolü, hedef kişinin veya kitlenin düşünce yapısını tamamen değiştirmeye çalışır. Amaç hedefi geçmişten ve eskiden koparmak, taşımasını istediği yeni kimliğe büründürmektir. Zihin kontrolüne maruz kalan birinin zamanla kişiliği parçalanabilir. Psikolojik anlamda ciddi hasara uğrayabilir. Topluluk da kendisini bir arada tutan bağlardan soğuyup kültürel kimliğini kaybedebilir. Yeniden şekillenmeye müsait bir hal alır. Kısaca başarılı bir zihin kontrolü mevcutsa hedef ya da hedefler mankurtlaşır.

Algı yönetimi ise kişiliğin hedef alınmasından uzak bir kavramdır. Kitlelere uygulanan algı yönetimini daha çok bazı kararların haklı gösterilmesi, gerçekleşen bir eyleme karşı insanların bakış açısını değiştirmek için kullanılır. Yani daha önce de belirttiğimiz gibi siyaset ve pazarlama/ikna yöntemleriyle flört eder. Önceki yazılarımızı da linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

Şimdi gelelim önemli soruya:

Algı yönetiminin amacı nedir? Bir algı yönetimi neden yapılır? 

Tanımı merak eden arkadaşlar için hemen tek bir cümleyi yazıverelim: Algı yönetiminin amacı; iyi ya da kötü maksatla olmak üzere bir toplumun fikirlerini istenen doğrultuda yönlendirmek, bu doğrultuda psikolojik ve propagandaya yönelik faaliyetleri yapmaktır.

Takdir edersiniz ki yüksek makamların gerçekleştirdiği eylemler karşısında halkın tutumu çok önemlidir. Yıllardır halkı “Kararlarda hiçbir etkeni olmayan, düşünme fonksiyonu bulunmayan sürü” olarak lanse ettiler. Fakat başarılı bir algı yönetimi olmaması halinde bütün bu aşağılanan güzel insanların bazı eylemlere daha şiddetli tepki göstermesi çok daha olasıdır. Bir diğer ihtimalle de devletin koruyuculuğundan uzaklaşarak kötü maksatlı algı yönetiminin eline düşecektir. Yani halkın bir “sürü” olarak lanse edilmesi, sizin benim gibi halktan insanlara yapılan bir algı yönetimidir.

Bir diğer noktaya değinirsek: Algı yönetimini neden pazarlama ve ikna teknikleriyle bağdaştırıyorum. Çünkü biri diğerine göre çok daha profesyonel ve planlı konumda olmasına rağmen orijinleri çok benzerdir.

İkisi de insanları ortada olan somut gerçeği iyiye yormaya teşvik etmeye çalışır. ABD’nin işgal ettiği yerlerde işgalci değil kurtarıcı olduğuna dair propaganda yapması gibi. Ortada somut bir ilhak var. Bunu işgal olarak da yorumlayabilirsiniz, kurtuluş olarak da…

Mesela eskilerden duyduğum çok güzel bir hikaye vardır: Orta halli geçinen bir babanın iki oğlu varmış. Günlerden bir gün baba vefat etmiş. Çocuklardan biri zor durumda olmanın verdiği hırsla çok başarılı bir iş adamı olmuş. Bir röportajda da “Ben erken yaşta babamı kaybettim. Çok çalışmaya mecburdum” demiş. Diğer kardeş ise suç dünyasına girmiş ve sonra hapse düşmüş. Savunmasını da “Ben erken yaşta babamı kaybettim. Bizim elimizden tutacak kimse yoktu.” şeklinde yapmış.

Ortada somut bir gerçek var: Vefat eden baba, ortaya çıkan buhran. Aynı gerçeği iki kardeş tamamen ayrı haklara ve zorunluluklara yormuş. İşte ikinci kısım, tam olarak algı yönetiminin görevidir.

O zaman son kısımda da maddeler halinde bir sıralama yapalım. Algı yönetiminin amaçları beynimizde daha sağlam yer edinsin. Kitle ve algı yönetimi:

  • Siyasi olaylar karşısında toplumun tepkilerini istenen tarafa yönlendirmek
  • Kültürel ve toplumsal yaşamda planlanan yenilikleri çatışma yaratmayacak bir şekilde aşılamak
  • Verilen örnekteki gibi somut gerçekleri; algı yönetimi yapan kısmın çıkarlarına göre iyi ya da kötü yöne çekecek şekilde yansıtmak
  • Hedef sadece bir kişiyse ilgilendiği, beğendiği, hoşlandığı, nefret ettiği şeyleri yönlendirip kişiyi istenen zihniyete sokmak

gibi amaçlar taşır.

İlerleyen yazılarımızda algı yönetiminin derinlerine ineceğiz ve zihin kontrolüyle ilişkisini incelemeye başlayacağız. Şimdilik hoşça kalın.

About Feyyaz Yükselci 58 Articles
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisiyim. 1993 doğumluyum. Maruz kaldığım telegram zihin kontrol işkencesini not aldığım günlükleri, araştırmaları Düşünce Polisi'nde yayınlıyorum ve diğer tüm zihin kontrol mağdurlarının çalışmalarını da paylaşıyorum. Sitedeki yazılardan telegram zihin kontrolünü ilk defa duyan birisi olarak rahatlıkla bilgi edinebilir, tüm gelişmeleri birincil kaynaktan takip edebilirsiniz. Telegram zihin kontrolü bir komplo teorisi değildir. Son derece yakınımızda olan bir insanlık suçudur. Elbet bir gün kanıtlanacaktır ve suçlular işlediklerinin hesabını verecektir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*