Telegram nedir? Zihin kontrolü nedir? Birbirleriyle ilişkisi nedir?

Herkese merhaba sevgili okurlar. Bu yazıda sık sık duyduğumuz telegram, zihin kontrolü, zihin yönlendirme, beyin yıkama gibi sözlerin anlamlarına değinmek istiyorum. Çünkü genelde telegram ve zihin kontrolü, kitle ve algı yönetimi gibi mevzular, ortaya bu söz öbekleri atılarak konuşulur durulur. Ama hangisinin ne anlama geldiğini çoğu kişi bilmez. Bu yüzden hikayemden ve sizleri bilgilendirecek hususlardan söz ederken bir yandan da telegram, zihin kontrolü gibi çalışmaların birbiriyle olan ilişkisini de açıklamak gerekir diye düşünüyorum. Bu kelimeleri yazarken yalnızım, dışarıda yoğun rüzgarlı ve tam benlik bir hava var. Telegrama ve çekilen çileye rağmen keyfim biraz olsun yerine geldi.

İsterseniz ilk önce telegramdan başlayalım. Siber istihbarat ve saha takipçileri şöyle dursun; ana fikrimiz telegram olduğu için öncesinde bu konuyu ayrıntılı olarak açıkladım. “Telegram zihin kontrolü nedir?” ve “Telegram işkencesinin amacı nedir?” gibi yazılarda detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Burada tek cümleyle açıklayacak olursak telegram; elektromanyetik yöntemlerle nöroloji, genetik, bilgisayar, yazılım gibi uzmanlıkların birleşimi yardımıyla hedef kişinin beynini okumaya yarayan, hedef kişinin zihnini yönlendirmekten kişiliğini parçalamaya, işkence etmeye kadar geniş seçenek imkanı sunan bir zihin kontrol makinesidir. İsminin hikayesini de geçen yazılarda aktarmıştım.

O zaman yeni başlığa geçelim: Zihin kontrolü ne demektir? Telegram bir zihin kontrol makinesidir evet. Ama zihin kontrolü çok daha geniş kapsamlı bir konudur. Şöyle ki; zihin kontrolü, hedefin zihnini ona fark ettirmeden yönlendirme, o özgürce yaşayıp herhangi bir esaret altında olmasa da fikirlerini telkinler, çevresel etkenler yardımıyla değiştirmeye dayanan yöntemlerin tümüne denir. İster bir kişiye ister kitlelere uygulansın, zihin kontrolünde algı yönetiminden yoğun bir şekilde faydalanılır. Telegram olsa bile. Dolayısıyla zihin kontrolünün tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. Mesela Hitler’in en önemli kurmaylarından olan Goebbels’in yürüttüğü sistematik propaganda, zihin kontrol tarihinde en çarpıcı örneklerden biridir. Propagandanın hedefinde olan kimse işkenceye uğramaz, ama planlı ve sistematik bir algı yönetimi sayesinde ne olduğunu bile anlamadan milyonlarca kişi kendini Nazi taraftarı olarak buluverir. Yani zihin kontrolü, tabiri caizse sinsi bir yöntemdir. Fark etmek zordur. Fark eden kişinin de tüm o sistematik propaganda mekanizması karşısında kitleleri uyandırması imkansıza yakındır. Tabii o çağlarda… 2017 yılına geldiğimizde öyle bir yağma yok..

Arada sırada geçen beyin yıkama sözü ise bambaşka bir şeyi tarif eder. Beyin yıkama; esaret altında bulunan birinin fiziksel ve psikolojik işkencelerle zihninin değiştirilmeye çalışılması demektir. Yani hedefin kişiliği zorla değiştirilmeye çalışılır. Kurtuluş umudu olmadığına inanan mahkumun kendisine dayatılan fikirleri kabul ederse kurtulacağına inanması sağlanır. Böylece mahkum bir mankurta dönüştürülür. Kitlelere uygulanan sistematik soykırım, sağ kalanların asimile edilmesi ve kültürlerinin unutturulması gibi durumlar da beyin yıkmaya örnek gösterilebilir. O konuda fazla yorum yapmak istemiyorum araştırmadım.

Şimdi; telegram ve zihin kontrolü genelde aynı cümlede geçer. Ama dikkat ederseniz beyin yıkama da telegramla yakından ilişkilidir. O zaman bütün bu terimlerin birbiriyle ilişkisi nedir, hadi şöyle bir inceleyelim:

Telegram, zihin kontrolü ve beyin yıkama

Gözlemler ve araştırmalar sonucunda net olarak söyleyebildiğimiz bir şey var: Telegram, hem zihin kontrolü hem de beyin yıkama için kullanılabilen çok fonksiyonlu bir işkence aletidir. Şöyle ki; eğer bir hapis mahkumuna, düşünce adamına veya herhangi bir kanaat önderine uygulanıyorsa bu beyin yıkamadır. Çünkü mahkum; telegram işkencesi çektiğinin farkındadır. Telegram ona sürekli hissettirilir. Var olan düşüncelerini ve fikirlerini değiştirerek telegramcıların istediği düşünceleri benimsemesi istenir. Böylece bir fikir insanının zihnini yönlendirirseniz; o fikir insanına saygı duyan insanları da değiştirmek ya da önderlerine olan güvenini yok ederek etrafa saçılmalarını sağlamak kolaylaşacaktır.

Eğer telegram kitlelere kimseye fark ettirmeden uygulanıyorsa o zaman bir zihin kontrolüdür. Tıpkı yıllar öncesinde Goebbels’in yaptığı gibi bir propaganda söz konusudur. Ama bu seferki doğrudan insan beynine etki eden, çok daha tehlikeli bir metottur. İşte kaynaklarda genelde telegram zihin kontrolü denmesinin sebebi budur. Türkiye’de ve dünyada var olan onlarca telegram mağduru bir yana, milyonlarca kişi bu proje için kobay olarak kullanılmakta ve her gün zihinleri yönlendirilmektedir. Ne için yönlendiriliyor? Tabii ki telegramın sahiplerinin (ya da onu kiralayanların diyelim) istediği doğrultuda halkın tercihlerini değiştirmek, inançlarını yapılandırmak için. Ayrıca telegram; zihin kontrolünün bugün bilinen en üst noktasıdır. Bugüne kadarki zihin kontrol yöntemlerinde hep sistematik ve ustaca bir hatiplik, propaganda mutlaka gerekmiştir fakat telegram buna olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Benim dışarıda sıradan, fikir adamı olmayan birisi olarak çektiğimi ise tam olarak tanımlayamıyorum. Telegramın farkındayım ve taciz ediliyorum. Ama fikirleri değiştirilmek istenen güçlü birisi de değilim. İşkence çeken, kobay olduğunun farkında olan bir kobay diyelim…:)

Kavramları açıkladıktan sonra şunu büyük harflerle belirtmek istiyorum ki yersiz endişeler kafanızda tomurcuklanmasın: TÜM GÜCÜNE RAĞMEN TELEGRAMIN KİTLELER ÜZERİNDE UYGULANABİLMESİ İÇİN ÇEVREDE BİR ALGI YÖNETİMİNE VE BİLİNEN PROPAGANDA USÜLLERİNE DE İHTİYAÇ VARDIR. YANİ OLAYLARIN FARKINDA OLURSANIZ HİÇBİR ŞEYDEN ZARAR GÖRMEZSİNİZ. TELEGRAM ÖYLE BİR DÜĞMEYLE İNSANI ASSASINS CREED OYUNUNDAKİ GİBİ KONTROL EDİLEBİLEN KARAKTERE ÇEVİREN SİHİRLİ BİR DEĞNEK DEĞİLDİR. BUNUN FARKINDA OLUP İRADENİZİN HALA ELİNİZDE OLDUĞUNU BİLMEK ŞART. AMA BU TARZ ARAŞTIRMALARA MÜSAADE EDİLMESİ HALİNDE İLERİDE DURUMUN DAHA DA VAHİMLEŞECEĞİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK DA ŞART. 

Anlatmak istediğimi yeterince anlatabildiğimi düşünüyorum.

ELEKTROMANYETİK ZİHİN KONTROLÜ NEDEN VE KİMLERE UYGULANIR? AMACI NEDİR?

TELEGRAM ZİHİN KONTROLÜNÜ NASIL FARK EDEBİLİRİZ? BELİRTİLERİ NELERDİR?

ŞÜPHELİ SÖYLEMLERİ BULUNAN T. HAKKINDA: ZİHİN KONTROLÜ İNCİRLİK ÜSSÜNDEN Mİ UYGULANIYOR?

BİRİNCİ YAZI: ESKİ DOST, SİBER TACİZLER VE ZİHİN KONTROLÜNÜN AYAK SESLERİ

İKİNCİ YAZI: ZİHİN KONTROLÜNÜ NASIL FARK ETTİM? TÜM İNSANLARA UYGULANDIĞINI NASIL GÖZLEMLEDİM?

Konuyla ilgili diğer yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *